Gnome-Shell

Zařazen do: Linux — Klerik, 18. Červenec, 2010, 17:26

Jestli se trochu zajímáte o Linuxový desktop, tak jste určitě slyšeli o tom, že s připravovaným Gnome 3.0 se se blíží i revoluce v ovládání desktopu. Vzhledem k tomu, že všechny dosavadní verze Gnome, včetně nejnovější 2.30, byly absolutně skvělé, tak jsem se změny docela bál. Gnome bylo vždycky rozhodně nejlepší linuxové prostředí a KDE si mohlo o jeho přívětivosti a jednoduchosti jen nechat zdát. Proto mě zmíněná revoluce apravdu hodně vyděsila a já si myslel, že budu muset z Gnome přejít někam jinam. No ale dneska jsem si vyšetřil trochu času a vyzkoušel jsem některé vlastnosti z připravované nové verze Gnome.

Revoluce v ovládání Gnome desktopu se nazývá Gnome-Shell a ten se dá do mého ArchLinuxu velmi snadno doinstalovat z repozitáře gnome-unstable. Pak stačí normálně v běžícím Gnome napsat gnome-shell --replace a už to frčí (samozřejmě pouze pokud máte zapnutou akceleraci desktopu). Ze začátku jsem z Gnome-Shellu byl dost nesvůj. Říkal jsem si, sakra co to má být a cekově jsem z toho nebyl vůbec nadšený. No ale chtěl jsem tomu ovládání dát šanci a po chvíli jsem zjistil, že se na to dá velmi rychle zvyknout a že i když je koncepce opravdu hodně jiná, tak co se týká přívětivosti prostředí, tak ta je stále na hodně vysoké úrovni. Za chvíli už mi nědělalo problémy se orientovat a zjistil jsem, že to, čeho jsem se bál ze všech změn nejvíc, tedy práce s virtuálními plochami, je vlastně úplně bezproblémové a nikdo mě nenutí funkce virtuálních ploch využívat. Takže na ně, tedy na virtuální plochy, hodlám kašlat tak, jak jsem na ně kašlal do teď, protože mi tahle featura přijde i celkem zbytečná. Revoluce se tedy rozhodně koná, ale já nedokážu říct, jestli k lepšímu, nebo k horšímu. Finální verdikt řeknu teprve, až si vyzkouším finální verzi Gnome-Shellu a to bude teprve v září, kdy má vyjít Gnome 3.0.

Nemá cenu tu popisovat jak Gnome-Shell funguje, protože z popisu by stejně nikdo nebyl moudrý. Nejlepší je to rovnou vyzkoušet. Musím se přiznat, že já to z popisů a vlastně ani z videa nepochopil úplně správně a právě to vě mě vyvolalo strach ze změny. Takže chce to nebát se toho a zkusit to.

Ještě malá poznámka na závěr. Mám celkem slušné PC: Core 2 Duo E8200, Geforce 8800GT, 2GB RAM, 20" monitor s rozlišením 1600x1200 tedy 4:3. I přesto, že můj comp by měl požadavky na Gnome-Shell splňovat, tak se mi zdá, že celý ten akcelerovaný desktop není úplně plynulý a co opravdu nesnáším, to je trhání v aplikacích nebo ve hrách. Takže na tomto doufám, že pánové z Gnome ještě hodně máknou, ať jde všechno úplně plynule, stejně jako to jde teď v aktuálním Gnome 2.30.

• • •

Komentáře:

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Nový komentář: